Yeşil Şehir “Curitiba”

0
31
Toplu Taşıma
Toplu Taşıma

Curitiba, Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’nın güneyinde orta büyüklükte bir şehirdir. Neden mi sıradışı? Çünkü birçok Güney Amerika şehri çok kirlidir. Ancak Curitiba tam tersidir; dünyanın en temiz ve en “yeşil” şehirlerinden biridir. Çoğu şehirde, otomobil çok fazla kirliliğe neden olur. Ancak Curutiba’da, 1.7 milyon nüfusun sadece dörtte biri bir araba kullanıyor – diğerleri toplu taşımayı kullanıyor. Zira otobüs sistemi muhtemelen dünyanın en iyisidir. Buna BRT (Bus Rapid System) denir ve günde iki milyon yolcu taşır. Biletler ucuzdur ve yolculuklar hızlıdır. Şehirdeki hiç kimse otobüs durağına 400 metreden daha uzakta yaşamıyor. Şehirde bir sürü park var: Kişi başına 50 metrekare yeşil alan düşüyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Curitiba, firmalara projelerinde yeşil alan kullanması şartı ile vergi indirimi yapıyor. Curitiba, yaklaşık olarak 30 parktan ve şehir içindeki ormanlardan oluşuyor ve sadece 30 senede kişi başına düşen yeşil alanı 52 metreye kadar çıkardılar ve iyileşmeye de devam ediyor.

Curitiba kent plancısı ve eski belediye başkanı Jamie Lerner, şehirleri meseleden ziyade bir çözüm olarak görüyor. Bu listedeki bir hayli şehirde olduğu gibi, yeşil planlamaya katılmak için küçük bir ilham bütün topluluğu harekete geçirebilir. Yeşil program başladığından beri nüfusun büyük bir kısmı otobanların kenarlarına 1,5 milyon ağaç dikti. Arazilerinin bir parçası olarak yüzde 70 ile 100 yerli ormanı muhafaza eden arazi sahipleri için emlak vergileri tamamı ile ortadan kaldırılacak.

Geri dönüşüm teşvik etmek için 1991 senesinde tasarlanmış bir program. Düşük gelirli ailelere şehrin yine kullanılabilir israfını toplayıp geri dönüştürerek otobüs bileti ve yiyecek kazanmanın bir yolunu sunuyor. Curitiba’nın atığının yüzde yetmişi şimdi bu tasarısı kullanan yurttaşlar tarafından geri dönüştürülüyor. Bunların ek olarak kağıt dönüşümünden günde 1.200 ağaç tasarruf ediliyor. Program, ayda yaklaşık olarak 44 ton gıda tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Tasarruf, en çok ihtiyacı olan 7000 vatandaşa veriliyor.

Dip not: Şehir halkı kendi arabaları yerine toplu taşımayı kullanıyor.

Curitbadan Resimler

Curitibanın Harita Üzerindeki Konumu

curitiba
Curitiba

 

Curitiba Nufus: 1.879.355 2015 Yılı Sayımı

Kaynaklar:

How Stuff Work

OxFord Direction Türkiye A1 Student's Book Sayfa 55

https://en.wikipedia.org/wiki/Curitiba

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminiz girin