Seo Çalışmaları Nedir? Neden Önemlidir?

0
1
SEO ÇALIŞMALARI NEDİR
SEO ÇALIŞMALARI NEDİR

Günümüz itibari ile kişisel ya da kurumsal olarak bir web sitesi kurmak zor değil. Birçok şirket ücretli ya da ücretsiz hizmetleri ile teknik bilgiye gerek kalmadan web sitesi kura bilme imkânı sağlıyor. Web sitesi kurulumu noktasında ya da internette yer alma aşamasında teknik bilgi gerektirmese de bu aşamadan sonra bazı bilgileri bilmek gerekiyor.

İnternette yer almaktan ziyade kurulan sitenin internet ziyaretçileri tarafından bilinmesi ve tanınması gerekiyor. Bütün bunları kapsayan çalışmalara ise seo çalışmaları deniyor.

Seo bir anlamda internette kurulan sitenin reklam çalışmalarıdır. Ücretli ve ücretsiz olarak yapılabilecek olan bu çalışmalar belirli taktikler dâhilinde yapılır. Genel olarak standart çalışmalar gibi görünse de seo çalışmalarının belli bir standardı yoktur.

Seo Neden Önemlidir?

İnternet ortamında kurulan bir web sitesi kurulum aşaması itibari ile tamamen kusursuz olabilir. İçerik olarak doyurucu bir bilgiye sahip olabilir. Fakat sitenin bilinirliliği aşaması yapılacak olan tanıtım çalışmaları ile ilgilidir. Bu tanıtım çalışmaları iki şekilde olabilir.

-Hiçbir seo çalışması yapmadan tamamen ücretli yollar ile yapılan reklam çalışmaları;

Seo nasıl yapılır gibi bilgilere ihtiyaç duymadan tamamen maddi imkânlar ile yapılan çalışmalardır.

-Arama motorlarının istediği ölçüde seo çalışmaları;

Seo nedir ve seo taktikleri konusunda detaylı bilgiye sahip olunarak yapılan çalışmalardır.

Ücretli Reklamlar Yolu İle Site Tanıtımı

İsim olarak kolay hatırlanır olmak ve bu isim ile markalaşabilecek seviyede oldukça yüksek bütçeli reklam çalışmaları ile tanıtım yapmak. Bu durumda hiç seo çalışması yapılmasa kurulmuş olan internet sitesi marka bilincinin oluşturmuş olduğu avantaj ile ziyaretçi çekebilir. Fakat bu tip tanıtım çalışmaları oldukça kısıtlı bir kesim için geçerli olan çalışmalardır.

Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Seo taktikleri hakkında bilgi sahibi olan kişilerin kendi çalışma sistemleri ile yapılabileceği gibi bilinen sistemler dâhilinde de yapılabilir.

İnternet ziyaretçisi aradığı herhangi bir ürün ya da hizmet için var olan arama motorlarına bir takım sorular sorar. Bu sorulara arama motorları cevap verir. Arama motorunun cevap vermesi demek, sorulan sorunun muhatabı olan siteye soruyu soran ziyaretçiyi yönlendirmesi anlamına gelir. Arama motorları ziyaretçiyi yönlendireceği siteler arasında bir tercih yapar ve bu tercihine göre bir sıralama belirler. Sorulan sorunun en doğru ve güncel olanını hangi sitede olduğunu tespit ederse o siteyi öncelikli olarak ilk sırada gösterir. Diğer siteleri önem sırasına göre listeler.

Arama motorlarının çalışma sitemleri ne kadar çok bilinirse seo çalışmaları o kadar verimli olur. Seo zor mu ya da seo neden önemli soruları tamamen arama motorları ile alakalı sorulardır. İnternet sitelerinin sunum ve tanıtımları bu platformlar tarafından yapılır. Bu yüzden site tanıtımında arama motoru baz alınacaksa seo hem zorunludur hem de önemlidir. Bir diğer tanıtım çalışması olan backlink oldukça etkili bir tanıtım şeklidir.

Backlink Nedir Nasıl Yapılır?

Backlink nedir sorusuna verile bilecek en basit cevap, site içerik konusu ile ilgili olmak kaydı ile başka bir siteye ziyaretçi gönderme işine backlink denir. Örneğin turizm konulu bir internet sitesinde var olan bir yazıda geçen otel kelimesi ile otellerle ilgili ya da sadece bir otelle ilgili bir başka internet sitesine ziyaretçi gönderme şeklidir.

İçerik yazısını okuyan ziyaretçi, yazı içerisindeki otel kelimesine tıklayarak ilgili siteye yönlenmiş olur. Bu yönlendirmeyi yapabilmek için içerik yazısı hazırlanırken yönlendirme yapılacak olan kelimeye link atanır. Bu link sayesinde ziyaretçi yönlendirilmek istenen siteye yönlendirilmiş olur.

Genelde reklam tanıtım çalışmaları için yapılan bu tip yönlendirmeler arama motorlarının da dikkatini çeker. Eğer site içeriği ile yönlendirme yapılan site içeriği farklı kategorilerde ise arama motorları bu siteleri bir süre sonra dikkate almaz. Arama motorları değerlerinde backlink de en önemli nokta yönlendirmenin ayni kategori içerisinde ki sitelerden olmasıdır.

Güncellik ve Seo

Seo çalışmalarının bir diğer önemli faktörü güncelliktir. Değişen arama motoru çalışma sistemleri güncellik konusuna fazlaca önem verir. Site içerikleri güncellik noktasında arama motorları için tercih sebebi olarak belirlenen en önemli faktörlerdendir. Bir sitenin güncellik ve içerik üretimi noktasında ki sürekliliği seo için önemlidir.

İyi bir seo çalışma taktiği ve site içerik üretimi belirli bir periyotta devam ederek bir birini tamamlaması gerekiyor. Güncel olan arama motorların tercih sebebi bu noktalara bağlıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminiz girin