Kara Delik Nedir?

2
11
Kara Delik nedir?
Kara Delik nedir?

Kara delik : Hiçbir cismin kendisinden kaçamadığı, büyük bir kütle çekime sahip bir cisimdir. Örneğin bir topu havaya atarsanız bir süre sonra yere düşecektir, daha hızlı atarsanız daha uzun gidip yere düşer ama çok hızlı atarsanız Dünyadan kurtulabilir uzaya kaçabilir.

Dünyanın kütlesi çok büyük olsaydı yada dünyayı örneğin bir küp şeker boyutuna indirebilseydik o zaman ışık bile kaçamazdı yani ışığı bile atsanız geri dönerdi kara delik böyle bir şey.

Işığın bile kaçamayacağı çok güçlü bir kütle çekim, peki bunlar neden oluşur diye sorarsanız, kiptonun güzel bir cevabı var şu elimde tuttuğum top diye gösteriyor, eğer bu kara delik olsaydı yüzeyinde ne olurdu diye sorarsanız, uzay zamanı kendi içinde bükülmesinden başka bir şey değil yani aslında hiçbir şey değil, uzay zaman bükülmüştür burada çünkü aslında biz kütle çekimi nasıl açıklıyoruz uzay zamanın bükülmesi diye açıklıyoruz.

Newton gibi hani iki cisim birbirine görünmez bir bağla birbirine çekiyor diye açıklamıyoruz, uzay zaman bükülüyor örneğin çarşafın üstüne bir kütleli bir şey koyuyorsun o çarşafı büküyor uzay zamanın dokusu bükülüyor ve oraya bir bilye yolladığın zaman o bükülmüş şeyin etrafında dönüyor yani Ayın Dünya etrafında dönmesi gibi işte o çok bükülürse bir kara delik oluşturuyor artık hiçbir şey kaçamıyor ondan. Kara deliğin içinde ne var diye sorarsanız eğer aslında hiçbir şey yoktur.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminiz girin