En Başarılı İşlemciler Hangileridir?

0
0
İşlemci
İşlemci

2017’ye damgasını vuran Intel’in Cafe Lake ve AMD’nin Ryzen işlemcilerinden sonra uzun süren bir durgunluk yaşanmıştı. Bugüne kadar bu iki devin yarışı sayesinde en iyi işlemciler teknoloji meraklılarının beğenisine sunulmuş oldu.

Süregelen rekabetin yarattığı en iyi işlemciler göz kamaştırıyor.

En İyi İşlemci: Intel Core i7-8700K

(6 Core, 12 Thread, 3.7-4.7 GHz 12 MB Cache)

Hız aşırtma şampiyonu, artık daha çok çekirdekli. Coffee Lake-S lansmanı ile teknoloji takipçilerine en iyi oyun işlemcisini vadeden Intel, beklentileri boşa çıkarmadı. K serili yonga ile AMD’nin amiral gemisini devre dışı bırakıyor. Intel’in 8. Nesil en üst işlemcisi olan i7-8700K, hexa-core teknolojisini moda yapacak gibi görünüyor. 6 çekirdek ile gelen işlemcinin hız aşırtma ve hyper-threding için sağladığı kolaylıklar artı yönleri olurken, yeni bir ana kart gerektirmesi ve hız aşırmayı sadece K modellerin yapılabilmesi ise eksi özellikler olarak göze çarpıyor.

Rekor Kıran İşlemci: AMD Ryzen Threadripper 1950X

(16 Core, 32 Thread, 3.4-4.0 GHz 32 MB Cache)

AMD’nin 16C / 32T’li Ryzen Threadripper, muhtemelen yılın en büyük işlemci sürümü. Ve şirketin, masaüstü pazarının neredeyse her yönüne hitap eden sürümleri göz önüne alındığında, çok şey vadediyor.

AMD, karşılaştırılabilir fiyatlı Skylake-X modellerine kıyasla %60 daha fazla çekirdeğe, %36 daha fazla PC’Ie şeridine ve %68 daha fazla önbellek ile Intel’in üst düzey masaüstü kalesini topa tutuyor. Intel Core i9 7900X’den daha fazla çekirdeğe sahip olmakla kalmadığı gibi, herhangi bir x399 ana kartlarla çalışıyor olması bir gecede her şeyin değiştiğini gösteriyor.

İşlemcinin mega-tasking için fazlası ile hazır olması ve Intel’e kıyasla daha kolay kurulabilmesi artı özellikleri olarak öne çıkarken, enerji ihtiyacının çok olması eksi yönü olarak değerlendiriliyor.

En Yüksek Performans: Intel Core i9-7980XE

(16 Core, 36 Thread 2.6-4.20 GHz, 24 MB Cache)

AMD’nin Ryzen Threadripper 1950X ile son on yılda ilk kez Intel Pentium’un üst düzey performans tacını tehdit etmesi ile ortalık iyice ısınmıştı.

Intel’in Ryzen ve Threadripper’e verdiği ilk yanıt, çeşitli SKU’ların özelliklerini ayarlamak, altı çekirdekli yongaları masaüstlerine getirme planlarını tartışmak ve Core X Serisi CPU’lardaki çekirdek sayılarını yavaş yavaş artırmak oldu. Core i9 7900X’in piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra Intel, i9 7980 XE’yi (Extreme Edition) piyasaya sürdü. Fiyat ve yonga sayısı değerlendirildiğinde ucuz olarak değerlendirilemeyecek olsa da satın alabileceğiniz en yüksek performansı sunuyor.

Hız aşırtmada oldukça kolaylık sağlıyor olması, makul güç tüketimi ve en hızlı iş istasyonu performansı artı özellikleri olurken, AMD’nin Threadripper yongalarına kıyasla bir hayli geride kalıyor olması, ciddi soğutma ihtiyacı ve fiyatının aşırı pahalı olması eksi yönleri olduğu söylenebilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminiz girin