1945 yılında toplanan Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Dünya Sağlık Örgütü, dünya üzerindeki toplumların sağlık, barış ve güvenliğinin sağlanması amacı ile kurulmuştur.

Dünya sağlık örgütü kurulduğu günden itibaren dünya üzerinde uluslararası sağlık koşullarının belirlenmesi, uygulanması ve sağlık hizmeti alamayan toplumlara gerekli sağlık standartlarının götürülmesi adına çalışmaları sürdürmektedir. DSÖ (WHO) hükumetlere sağlık hizmetlerinin yürütülmesi ve sağlık alanındaki eksikliklerin giderilmesi için yardımlar yapmakta ve sağlık meslek grupları ile etkileşim içerisinde olarak sağlık standartlarının yükseltilmesi için çeşitli çalışmalar gerçekleştirmektedir. DSÖ (WHO) uluslararası bir kuruluş olup, sağlık alanında çeşitli istatistikler gerçekleştirerek bunları kamuoyu ile paylaşarak sağlık şartlarının durumunu ve gelişimini de gözler önüne sermektedir.

WHO acil durumlarda gerekli sağlık müdahalelerinin ve ekipmanlarının tahsisi içinde yardımda bulunmaktadır. Dünya üzerinde meydana gelen doğal afetler ve felaketlerde yerel sağlık ekiplerinin yetersiz kaldığı durumlarda gerekli yardımı oraya götürmek ve sağlık koşullarını sağlama görevlerini de üstlenmiştir. WHO toplum genel sağlığına verdiği önemin yanı sıra anne-çocuk sağlığı ve ruh sağlığı üzerine de çalışmalar yürütmekte olup, mevcut uygulamaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.

Önerilenler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminiz girin