Alışveriş Listesi Yapmak Doğru Mu?

1
8
Alışveriş Listesi Yapmak Doğru Mu
Alışveriş Listesi Yapmak Doğru Mu

Alışveriş listesi yapmak doğru mu, elbette doğru neden mi. Günümüz ortamında televizyondan, internetten, radyodan v.b. gibi yayın organlarından yapılan reklamlar bizi etkilemektedir. Ve en önemli konulardan biride arkadaşınız ve ya tanıdığınız birisi bir şey alır sizde beğenirsiniz ve aynı ürünü ama gereksinimi duyarsınız, farkında olmadan Manipüle ediliyoruz yönlendiriliyoruz yapılan reklamlar sonucunda onu al bunu al hissi veriliyor ve bizde gidip ihtiyacımız olmadığı halde o ürünü alıyoruz.

Böyle kuvvetli etkenlerin olduğu ortamda alışveriş listesi yapmak en doğrusu olacaktır neden aldığımızı ve neden alışveriş listesi yapmamız gerektiğini aşağıdaki yazımda size anlatacağım.

Nasıl Yönlendiriliyoruz: Günümüzde yapılan bütün reklamlar belli başlı kurallar doğrultusunda yapılır, reklamlarda hiçbir şey öylesine söylenmez ve yapılmaz her sözün her görüntünün bir anlamı vardır. Bu reklamların içerisindeki her şey bize bir şeyler çağrıştırır ve bir duygumuzun uyanmasını sağlamaktadır.

Örneğin yemek reklamlarında açlık hissi verilir ve yemek güzel gösterilir seni o yemeyi yemeye yönlendirir ama sen bunun farkında olmazsın, sen zannediyorsun ki ben acıktım ben istedim ama gerçekler bu yönde değildir. Bir örnek daha vereyim, Misal pırlanta reklamı sevgi duygusu kullanılarak sende sevgi duygusu uyandırılır ve seni o hediyeyi almaya yönlendirir, bu yazıyı okuyana kadar bunun farkında değilsindir. Gelelim diğer yönlendirme olan arkadaş veya tanıdığın birinin yönlendirmesi, örnek verelim bir arkadaşının evinde yeni aldığı bir gırgır (halı temizleme işine yarı yan plastik bir ürün) sana söylenmeye başlar bu şu kadar güzel bu bu kadar güzel gibi anlatımlarla sana anlatır.

Bu konuşma seni etkiler ve etkisinde kalırsın o ürünü almak istersin, halbuki senin evinde ihtiyacını giderecek süpürge makinesi vardır. Öyle bir ürüne ihtiyacın yoktur ama sen yine de almak istersin ihtiyacın olmadığı halde. Kişilerin konuşmaları yaptığı eylemleri bizi etkilememelidir, bizim gerçekten o ürüne ihtiyacımız var mıdır yok mudur bu soruyu sormalıyız kendimize. Peki Neden Alışveriş Listesi Yapmalıyız Ve

Neye Göre Yapmalıyız : Yukarıda saydığım ve benzeri gibi olayların etkisinde olduğumuz için ve bir ürün almak için markete yada herhangi bir yere gittiğimizde ürünleri gördüğümüzde önceden izlediğimiz reklamın etkisiyle izlediğimiz reklamın ürünü neyse, istemeden o ürünü almaya meyilliyizdir, bu neden den ötürü her zaman önceden hazırladığımız bir alışveriş listesi yapmalıyız. Peki bu alışveriş listesini neye göre yapmalıyız : Tabi ki ihtiyaçlarımıza göre yapmalıyız, misal bir çamaşır makinesi deterjanı, bu ürünü neye göre almalıyız kendi kurallarımız olmalı bu ürünü bütçene göre kişiden kişiye değişir.

Eğer bizim bütçemiz iyiyse ürünleri deneyip kaliteli oranlarını anlayıp o ürünü almalıyız 100 liralık bir üründe aynı sonucu verebilir 10 liralık bir üründe aynı sonucu verebilir, paramız var diye gidip 100 liralık ürünü almamalıyız.

Misal bir arkadaşımız bir ayakkabı almış, biz onun görüntüsüne güzelliğine kapılıp o ürünü almamalıyız bizim gerçekten o ürüne ihtiyacımız var mı bunu kendimize sormalıyız ayakkabımız yok ise ve o ürün kaliteli uzun ömür gidecek bir ürünse o ürünü almalıyız. Bu şekilde davranmazsak boşuna masraf, boşuna zaman harcamış oluruz ve paramızı doğru bir şekilde kullanmış olmayacağız. Gerçekten bir gün gelecek ve ihtiyacımız olan şeyi alamayacağız. Bunlar gibi bir sürü örnek verebiliriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminiz girin